Spis treści
Odwodnienie tarasu jak sama nazwa wskazuje ma na celu odprowadzenie wody poza konstrukcję tarasu. Jest to podstawowy element wykonania tarasu jeśli zależy nam na jego trwałości. Niestety często zdarza się, że jest przez nas pomijany podczas remontu. Jakich materiałów i technologii użyć do wykonania hydroizolacji? Na co zwrócić uwagę? Jakich błędów unikać? Poniżej przedstawiamy wszystko, co najważniejsze w temacie odwodnienia tarasu.
Odprowadzanie wody z tarasu – problemy
Hydroizolacja jest etapem wykonania tarasu, o którym najczęściej zapominamy, a do którego powinniśmy podejść z największą starannością. Brak lub nieodpowiednie wykonanie odwodnienia tarasu w bardzo szybkim czasie doprowadzi do awarii tarasu, takich jak:
- Przecieki
- Odpadanie i pękanie płytek
- Powstawanie zastojów wody
- Zawilgocenie warstw pod posadzkowych i stropu, skutkujące rozwojem pleśni i grzybów w budynku
Każdego z tych problemów możemy uniknąć stosując dobrej jakości materiały i wybierając właściwy system odwadniający.
Odwodnienie balkonu – dobór materiałów
Wybór materiałów jest kluczowy w kontekście solidnie wykonanego odprowadzenia wody z balkonu. Materiał, którego użyjemy do wykonania hydroizolacji musi być przede wszystkim nieprzepuszczalny dla wody i odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, spowodowane niszczącym działaniem wody opadowej, mrozu czy wysokiej temperatury. Do tego celu najlepiej jest użyć membrany PVC lub EPDM. Są to materiały o dużej wytrzymałości i elastyczności nawet w skrajnie niskich temperaturach.
Podstawowym elementem odwodnienia tarasu są profile okapowe. Ich zastosowanie wraz z warstwą hydroizolacji na tarasie zapewnia prawidłowe odprowadzanie wody opadowej poza taras oraz pełną szczelność w strefie okapowej.
Przykładem wysokiej jakości profili okapowych, są produkty polskiego producenta Renoplast. Specjalnie zaprojektowane profile firmy Renoplast są w pełni odporne na korozję oraz są odpowiednie do zastosowania w każdym systemie tarasowym, ze względu na ich duży wybór.
Jak wykonać odwodnienie tarasu? – krok po kroku
Przygotowanie podłoża
Pierwszym krokiem w trakcie wykonywania odwodnienia balkonu jest przygotowanie podłoża. Należy wykonać wylewkę cementową ze spadkiem 1-2%. Jest to ważny krok, który umożliwia lepsze spływanie wody opadowej z tarasu.
Montaż profili okapowych
Następny krok to montaż profili okapowych. Zaczynamy od narożników. Ważne jest, żeby pozostawić dwumilimetrową przerwę dylatacyjną pomiędzy profilami oraz pomiędzy profilem a narożnikiem.
Hydroizolacja
W kolejnym etapie przechodzimy do wykonania warstwy hydroizolacyjnej. Rozkładamy na podłożu najpierw geowłókninę, a następnie membranę PVC. Brzegi membrany zgrzewamy z profilem, a następnie uszczelniamy dodatkowo taśmą wzmacniającą. Na tak zabezpieczonym tarasie możemy układać posadzkę z płyt ceramicznych. Pamiętajmy o tym, aby były one mrozoodporne, o niskiej nasiąkliwości i właściwościach antypoślizgowych. Zalecaną technologią wykonania jest taras wentylowany, ze względu na odporność na niszczące oddziaływanie naprężeń termicznych. Systemy, w których posadzka jest sztywno połączona z podłożem ulegają destrukcji z powodu dużych wahań temperatury, dlatego odchodzi się od wykonywania posadzek na tradycyjnych zaprawach klejowych.
Film Instruktażowy
Podsumowanie
Wybór odpowiednich materiałów i wykonanie na podstawie wskazówki producenta zapewni możliwość wieloletniego użytkowania tarasu oraz jego wytrzymałość na uszkodzenia. Aby dowiedzieć się więcej o szczegółach montażu hydroizolacji, polecamy obejrzenie powyższego filmu instruktażowego.