Taras wentylowany wady i zalety

Z roku na rok tarasy wentylowane zdobywają coraz większe grono zwolenników. Jak każde rozwiązanie technologiczne, również taras wentylowany ma swoje wady. Decydując się na budowę lub remont, musimy pamiętać, że wykonanie tarasu to nie łatwa sprawa. Jakie wady mają poszczególne rozwiązania? Czy taras wentylowany faktycznie ma szansę być lepsza alternatywą niż tradycyjne rozwiązanie?

Taras wentylowany wady
Fot. Taras Wentylowany Wady

Pozytywne Opinie o tarasach wentylowanych z czego wynikają?

Technologia tarasu wentylowanego swój wzrost popularności zawdzięcza dzięki skutecznemu rozwiązaniu większości problemów z odpadającymi płytkami, stojąca wodę na posadzce i korozją okapników.

Mówiąc o szerzącej się w Polsce pozytywnej opinii o tarasach wentylowanych, możemy odnieść się do sedna sprawy, czyli panujących w naszym klimacie trudnych warunków atmosferycznych, dzięki którym coraz częściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że bezawaryjny taras to efekt niemożliwy do uzyskania. Szczególnie w wypadku stosowania klasycznych rozwiązań takich jak posadzki układane na zaprawach klejowych, których żywotność jest ograniczona. Szczególnie przy wyborze materiałów niededykowanych tarasom, do których należą obróbki blacharskie. Technologicznie dedykowane kominom, ze względu na brak warstw izolacyjnych w tamtym obszarze.

Mimo wszystko nawet w przypadku zastosowania dedykowanych rozwiązań, w Polsce skoki temperaturowe w skali roku wahają się w granicach do 80 stopni Celsjusza, co prowadzi do rozmrażania i zamrażania warstw pod posadzkowych wykonanych z zapraw klejowych. Sytuację taką często możemy zaobserwować w zimie, kiedy w nocy posadzka jest narażona na mróz, a w dzień rozmarza podczas kontaktu ze słońcem. Naturalnie skraca to czas eksploatacji posadzki i wymaga remontu po kilku latach. Posadzka wentylowana ze względu na brak warstw pod posadzkowych wykonanych z zapraw klejowych, ryzyko powyższych usterek wyklucza.

Stąd też pozytywne opinie o tarasach wentylowanych na polskich forach budowlanych. Użytkownicy bardzo chwalą sobie rozwiązanie za prosty montaż, ale przede wszystkim trwałość i bezproblemową eksploatację nieobarczoną pracami renowacyjnymi.

Gdzie stosować Rozwiązanie tarasu wentylowanego?

Rozwiązanie to zaleca się stosować na podłożach betonowych, wraz z zastosowaniem warstw hydroizolacji. Nie zaleca się montowania tarasu wentylowanego na istniejących płytkach ceramicznych. Dlatego konieczne jest przygotowanie podłoża i odpowiednie jego zabezpieczenie przed montażem.

Płytki tarasowe montuje się za pomocą specjalnych podkładek tarasowych z tworzywa sztucznego o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Nie musimy się obawiać, że w przypadku większego obciążenia nawierzchnia tarasu ulegnie zniszczeniu. Przy pomocy dobrej jakości, podkładek tarasowych możemy w prosty sposób poprawić wszelkie nierówności podłoża.

Zalety Tarasu Wentylowanego

Nawiązując do pospolitych problemów destrukcyjnych w przypadku zastosowania, płytek na zaprawie klejowej, na pozytywną opinię o tarasach wentylowanych wpływa przede wszystkim:

  • Prosty montaż i brak prac mokrych, takich jak układanie zapraw klejowych i fugowanie, które zwiększają ryzyko błędów wykonawczych.
  • Technologia, w której produkowane są elementy tarasów wentylowanych, nie wymaga stosowania klejów czy specjalnych podkładów. Bezklejowe rozwiązanie sprawia, że taras jest mniej podatny na warunki atmosferyczne, które odpowiadają za destrukcję płytek i strefy okapowej.
  • Prosty demontaż pojedynczych elementów wyklucza możliwości remontów generalnych i skuwania płytek. W przypadku pęknięcia płytki mechanicznie możemy ją wymienić w kilka minut bez mieszania zapraw i układania całej posadzki.
  • Brak zalegania wody i śniegu na posadzce tarasu. Spływ wody po hydroizolacji i przez profile tarasowe odprowadzające wodę poza powierzchnię potrafi zaoszczędzić sporo czasu, który poświęcilibyśmy na usunięcie jej mopem. Dodatkowo zalegająca woda prowadzi do zawilgocenia i wykwitów wchodząc w reakcję z chemią budowlaną.
  • Możliwość sprawnego zniwelowania nierówności podłoża i uskoków płyt dzięki podkładkom tarasowym.
  • Możliwość ułożenia pod płytami różnego typu instalacji m.in. elektrycznej, świetlnej.

Wady Tarasu Wentylowanego naprawdę istnieją?

Można powiedzieć, że idealnych rozwiązań nie ma nigdzie, ale rozwiązanie bliskie ideału da się osiągnąć, wiedząc, co ma wpływ na niedoskonałości. Taras wentylowany sam w sobie wad ma niewiele, a jeżeli już ma, to da się je w prosty sposób zniwelować. Zanim jednak poruszymy ten temat, wymieńmy sobie, co do takich wad należy i jak się przed takimi niedoskonałościami uchronić.

Lista wad tarasu wentylowanego:

  • Zapadanie się płyt
  • Pęknięcia płyt
  • Zastoiska wody pod posadzką i zapchanie otworów przelewowych

Zapadanie się płyt tarasowych

Często spotykanym pytaniem są zapadające się płyty tarasowe. Czy taki system po kilku mrozach nie zacznie opadać, a podkładki przestaną stabilnie podtrzymywać podłoże? Faktem jest, że podkładki tarasowe z gwintem regulacyjnym mogą zacząć z wiekiem opadać, ale zaznaczamy podkładki regulacyjne, których gwint z wiekiem i poprzez wpływ wysokich temperatur i nacisku w naturalny sposób może się osunąć i sprawić, że płyty zaczną opadać względem podłoża.

Jak uniknąć tej uporczywej wady tarasu? Wybierajmy elementy w stałej odlanej formie, bez możliwości regulacji. Takie rozwiązanie gwarantuje, stabilniejszą posadzkę i poprawną amortyzację podłoża względem płyty betonowej. Jednym z takich sugerowanych rozwiązań są przykładowo podkładki tarasowe SMART. Nie posiadające gwintu, będące stałym odlanym elementem, nie mogą ulec żadnym odkształceniom dzięki temu, że poprawnie amortyzują i przenoszą nacisk na płyty względem podłoża.

Pęknięcia płyt tarasowych

O ile pęknięcie płyty tarasowej, należy w tym wypadku do problemów mechanicznych, niżeli destrukcyjnych. Jest to usterka zależna od sytuacji losowych, przykładowo upadku młotka. Praktycznie każda posadzka uszkodzeniu w mniejszym lub większym stopniu w tym wypadku ulec może, możemy zniwelować zagrożenie związane z pęknięciem płyt, prostym zastosowaniem podparcia płyt tarasowych na środku. Jak na poniższym zdjęciu. Dodatkowe podparcie jest w stanie zamortyzować upadek ciężkiego przedmiotu i chronić płytę przed pęknięciem na wylot.

Podkładki tarasowe
Fot. Prawidłowe podparcie płyty tarasowej

Zastoiska wody pod posadzką i zapchanie otworów przelewowych.

Jedną z często spotykanych wad tarasu podniesionego wentylowanego, jest również zapchanie się otworów przelewowych mikro materiałami. Sytuacja ta może prowadzić, do zaistnienia zastoiska wody pod posadzką, co długoterminowo może prowadzić, do rozprzestrzeniania się pod posadzką drobnoustrojów i nieprzyjemnego zapachu. W wypadku tworzenia się zastoisk należy natychmiast odblokować otwory przelewowe i usprawnić odpływ wody.

Mimo wszystko odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego otwory przelewowe systemowych rozwiązań, jakimi są profile tarasowe, zatykają się? Wiele projektów obecnych dzisiaj w sprzedaży profili, jest robione po kosztach, otwory przelewowe są za małe i technologicznie nieprzemyślane i dostosowane do zmiennych warunków pogodowych. Nie uwzględniając tym samym średnicy dostosowanej do styczności z materiałami takimi jak trawa, patyki, po intensywnych opadach, burzach czy zimie, otwory przelewowe dzięki temu zapychają się.

Chcąc uniknąć tego typu nieprzyjemnego problemu i częstych prac związanych z czyszczeniem systemu posadzki wentylowanej. Zwróćmy uwagę na wybór profili tarasowych. Powinny mieć duże otwory przystosowane do odprowadzania wraz z wodą opadową mikro materiałów. Dobrze również, gdyby miały dodatkowe otwory przelewowe z przodu, w razie zapchania się podstawowych. Takie zabezpieczenie gwarantuje nam zawsze odprowadzenie deszczówki. W sytuacjach, kiedy jesteśmy przykładowo na wakacjach, może być spokojni o nasz taras.

Zapchane otwory przelewowe
Fot. Zapchane otwory przelewowe

Podsumowanie

Cena za metr kwadratowy tarasu wentylowanego jest zdecydowanie wyższa niż pozostałych rozwiązań wykończeniowych ze względu na koszt materiałów. Pamiętajmy jednak, że taras wentylowany to rozwiązanie, które ma służyć nam przez wiele lat. W końcu chcemy mieć spokój od kosztownych remontów.

Wiele osób stykających się przez wiele lat z problemami dotyczącymi remontów swojego tarasu wykonanego z płytek na zaprawie klejowej, kalkulując koszty w skali 10 lat, widzi, że inwestycja w posadzkę wentylowaną jest długoterminowo sporą oszczędnością pieniędzy, jak i czasu poświęconego na wybór materiałów i znalezieniem fachowca. Wybór materiałów stawiamy zawsze na pierwszym miejscu, pozwoli nam to przede wszystkim uniknąć usterek, wad i nerwów, a dostarczy nam przede wszystkim korzyści i spokoju

Zostaw Komentarz