Izolacja tarasu — wybór, materiały, wykonawstwo.

Solidnie wykonany taras to ozdoba każdego domu, jednak jego wykonanie nie jest proste. Podstawą trwałości jest odpowiednia izolacja tarasu, czyli zabezpieczenie go przed wodą za pomocą warstwy izolacyjnej, która różni się w zależności od technologii wykonania. Jakich materiałów powinniśmy użyć, żeby taras był szczelny i służył nam przez długi okres czasu? Podpowiadamy, jak prawidłowo wykonać izolację tarasu betonowego w systemie posadzki wentylowanej.

Izolacja Tarasu krok po kroku

Hydroizolacja tarasu – problemy

Taras jest narażony na wiele czynników zewnętrznych, takich jak woda opadowa, wysokie i niskie temperatury, promieniowanie UV, które mają destrukcyjny wpływ na warstwy tarasowe. Z tego właśnie powodu stosuje się hydroizolację tarasu, której funkcją jest zapobieganie wnikania wody w głąb warstw pod posadzkowych. Niestety bardzo często się zdarza, że warstwa uszczelniająca nie jest wykonana prawidłowo. Nieszczelność tarasu powoduje powstawanie awarii, takich jak:

  • Przeciekanie,
  • tworzenie zastoisk wody opadowej,
  • zawilgocenie stropu i ścian budynku,
  • pękanie i odpadanie płytek,
  • niszczenie fug.
Nieprawidłowo uszczelniony taras
Fot. Nieprawidłowo uszczelniony taras — Skutki

Na czym polega hydroizolacja tarasu w systemie posadzki wentylowanej? 

Istota systemu  posadzki wentylowanej polega na tym, że woda opadowa spływa pod posadzkę, zatrzymuje się na warstwie izolacyjnej, a następnie wypływa poza konstrukcję tarasu przez otwory odprowadzające w profilach okapowych. Jak widać odpowiedni materiał izolacyjny tarasu jest kluczowy dla właściwego działania tego rozwiązania, gdyż stanowi barierę, zabezpieczającą warstwy pod posadzkowe przed wnikaniem wody i niszczeniem. Jakiego materiału powinniśmy użyć w celu izolacji tarasu w tej technologii? Na zdjęciu — Kapinos balkonowy K60

Izolacje tarasów warstwy
Fot. Warstwy izolacyjne tarasu

Izolacja tarasu w technologii posadzki wentylowanej – omówienie rozwiązań i materiałów.

Posadzka wentylowana charakteryzuje się dużą wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych, jednak jedynie jeśli wybierzemy do jej wykonania materiały dobrej jakości. Poniżej omawiamy, czym należy wykonać uszczelnienie tarasu z posadzką podniesioną wentylowaną.

Dlaczego papa nie jest dobrym rozwiązaniem do hydroizolacji tarasu?

Zdarza się, że izolacja na tarasie jest wykonana z papy. Papa może być stosowana do uszczelnienia tarasu wentylowanego, jednak ma ona swoje wady, a na rynku są dostępne dużo lepsze materiały, które można do tego celu zastosować. Pierwszą wadą papy jest jej chropowata i nierówna faktura, która nie pozwala na sprawne spływanie po niej wody opadowej. Dodatkowo papa może odkształcać się i zapadać pod wpływem wysokiej temperatury.

Uszczelnianie tarasu — Jakie materiały będą Ci potrzebne do wykonania go poprawnie?

1.) Profile okapowe

Obróbka krawędzi tarasu jest obowiązkowa na każdym tarasie. Profile okapowe są elementem zabezpieczającym strefę okapową przed niszczącym działaniem wody opadowej, a także zapewniają jej właściwe odprowadzanie poza taras. Przykładem takich profili są produkty firmy Renoplast. Profile firmy Renoplast są całkowicie odporne na korozję dzięki wykonaniu z aluminium pokrytego powłokami poliestrowymi. W skład systemu wchodzą profile proste, narożniki, łączniki, odbojniki, dzięki temu połączenia między poszczególnymi elementami są całkowicie szczelne, co gwarantuje pewną izolację tarasu. Renoplast posiada w swojej ofercie profile dostosowane do posadzek ceramicznych na zaprawie klejowej, posadzek podniesionych wentylowanych oraz do posadzek żywicznych.

Profil Tarasowo-balkonowy W35
Fot. Profil Tarasowo-balkonowy W35

2.  Geowłóknina

Oddziela warstwę hydroizolacyjną tarasu od podłoża, służy do zabezpieczenia jej przed uszkodzeniami lub przebiciem.

3.  Membrana PVC lub EPDM

Membrana PVC i EPDM to materiały o najlepszej odporności na promieniowanie UV, mróz i uszkodzenia mechaniczne, są całkowicie nieprzepuszczalne dla wody opadowej i zachowujące elastyczność bez względu na temperaturę.

Membrana PVC
Fot. Membrana PVC

4.  Kołnierz PVC lub EPDM

Kołnierz PVC lub EPDM to element łączący profil z membraną. Zgrzanie kołnierza z membraną zapewnia pewniejszą izolację tarasu niż w przypadku bezpośredniego przyklejenia membrany do profilu.

Kołnierz PVC
Fot. Kołnierz PVC

Hydroizolacja na  taras wentylowany z zaprawy uszczelniającej 

Metoda posadzki wentylowanej nie zakłada tylko jednego rodzaju izolacji tarasu. Istnieje także możliwość wykonania uszczelnienia tarasu przy użyciu dwuskładnikowej zaprawy uszczelniającej. Powinna być ona elastyczna, co sprawi, że uszkodzenia posadzki spowodowane naprężeniami termicznymi zostaną całkowicie wyeliminowane. Dodatkowo powinniśmy w narożach tarasu zastosować specjalne narożniki, które zatapia się w zaprawie, powinniśmy także użyć taśmy wzmacniającej na miejscach styku profilu z podłożem, jak w przypadku posadzki z płytek ceramicznych na zaprawie klejowej. Cały proces wykonania hydroizolacji tarasu z zastosowaniem zaprawy dwuskładnikowej i taśm wzmacniających opisaliśmy tutaj — Izolacja balkonu krok po kroku

Izolacja tarasu – krok po kroku

Usunięcie starych warstw posadzkowych

Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do prac związanych z uszczelnieniem tarasu jest usunięcie starej posadzki, usunięcie luźnych elementów i wyrównanie podłoża.

Usunięcie starych warstw posadzkowych
Fot. Skuwanie starej posadzki przed wykonaniem hydroizolacji tarasu

Wykonanie wylewki i obniżenia pod mocowanie profili okapowych

Odpowiednio wykonany podkład to podstawa w trakcie wykonywania izolacji tarasu. Bardzo ważne jest, żeby taras posiadał spadek 1-2% w stronę okapu, co umożliwia spływanie wody opadowej poza jego konstrukcję. Należy także wykonać obniżenie o głębokości 3 mm wzdłuż krawędzi tarasu, w miejscu mocowania profilu okapowego. Do tego celu można zastosować szablon montażowy.

Montaż profili okapowych

Zaczynamy od montażu narożników. Zaznaczamy otwory pod kołki, wiercimy i przykręcamy narożnik. Tak samo postępujemy z profilami prostymi.

Fot. Montaż profili prostych

Pamiętajmy, że należy pozostawić dwa milimetry przerwy dylatacyjnej pomiędzy poszczególnymi elementami systemu.

Fot. Przerwy dylatacyjne między profilami okapowymi

Wsunięcie kołnierza w profil okapowy

Wykonanie warstwy hydroizolacyjnej tarasu rozpoczynamy od użycia kołnierza PVC. Należy wsunąć go w specjalną szczelinę w profilu okapowym.

Fot. Wsunięcia kołnierza PVC w rant profilu okapowego

Wykonanie warstwy uszczelniającej

Na podłożu układamy geowłókninę, a następnie membranę PVC.

Fot. Układanie warstw geowłókniny
Fot. Układanie warstw membrany PVC

Brzegi membrany zgrzewamy gorącym powietrzem z kołnierzem PVC. Takie połączenie zapewni całkowicie szczelną powłokę chroniącą taras przed wnikaniem wody opadowej. Tak wykonane uszczelnienie tarasu przetrwa wiele lat i zagwarantuję nam bezawaryjne użytkowanie tarasu. Następnym krokiem jest już układanie płyt. O którym wspomnieliśmy w artykule tutaj — Układanie płyt tarasowych na krążkach plastikowych.

Fot. Zgrzewanie kołnierza PVC z membraną

Film instruktażowy

Zanim rozpoczniesz pracę związane z hydroizolacją tarasu, obejrzyj film instruktażowy, pokazujący jak wykonać ją krok po kroku poprawnie.

Film – Hydroizolacja tarasu w technologii posadzki wentylowanej — Autor zaTARASowani

Podsumowanie

Wykonanie izolacji tarasu w technologii posadzki wentylowanej wymaga zastosowania dobrej jakości produktów, które zapewnią wytrzymałość tarasu na uszkodzenia i pozwolą na właściwe funkcjonowanie systemu odprowadzania wody. Warstwa hydroizolacyjna tarasu wykonana według zasad przedstawionych w artykule oraz zaleceń producenta będzie stanowić skuteczną barierę dla wody opadowej i zanieczyszczeń, co pozwoli na trwałe użytkowanie tarasu bez konieczności remontów.

Leave a Reply