Remont Balkonu Krok Po Kroku

Remont balkonu jest dużym wyzwaniem dla każdego wykonawcy. Niewłaściwe wykonanie spowoduje, że szybko dojdzie do jego destrukcji.
Do najczęstszych problemów należą:

  • Korozja okapników, wykonanych z tradycyjnych blach stalowych
  • Pękające krawędzie posadzek
  • Niewłaściwe odprowadzanie wody z posadzki
  • Zacieki
  • Brak szczelności

W tym artykule radzimy, jak podejść remontu balkonu, ponieważ wiemy, ile wątpliwości generuje dokonanie wyboru materiałów i odpowiednie wykonanie tego elementu budynku.

Materiały do renowacji balkonu — Czego potrzebujemy?

Pierwszy etap remontu to wybór materiałów potrzebnych do jego wykonania. Nie jest to rzecz łatwa, biorąc pod uwagę ilość dostępnych na rynku produktów, z których niestety większość nie spełnia wymagań wytrzymałościowych. Odpowiednie materiały w dużej mierze decydują o trwałości tarasu. Jakich materiałów należy użyć?

Profil okapowy

Jest to bardzo istotny element jeśli chodzi o remont balkonu, którego zadaniem jest odprowadzenie wody na zewnątrz posadzki. Brak okapnika powoduje zawilgocenie balkonu, ściekanie wody po ścianach budynku, co może być przyczyną powstawania grzybów i pleśni w mieszkaniach. Oprócz tego niszczy się konstrukcja balkonu.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru profili okapowych?

  • Certyfikat jakości
  • Gwarancja 
  • Materiały, z jakich został wykonany

Przykładem dobrego wyboru materiału do remontu balkonu są profile okapowe firmy Renoplast posiadające certyfikat jakości CE. Są całkowicie odporne na korozję dzięki wykonaniu z odpowiedniego stopu aluminium pokrytego powłokami poliestrowymi, ich montaż jest prosty, a wygląd estetyczny. Dodatkowo firma w asortymencie posiada profile proste, narożniki (90° i 135°) i łączniki profilowe. Poniżej przykład profilu okapowego K30. Dostępnego pod linkiem tutaj – Okapnik balkonowy K30 Renoplast

Okapnik balkonowy K30
Fot. Okapnik Balkonowy K30

Taśmy uszczelniające i wzmacniające. 

Aby cieszyć się efektem naszych na długo, podczas naprawy balkonu należy pamiętać o jego odpowiednim uszczelnieniu. Do tego celu stosujemy taśmę uszczelniającą i wzmacniającą. Służącą jako uzupełnienie systemu wzmocnienia i uszczelnienia przeciwwilgociowego posadzek. Wzmacnia miejsca newralgiczne, na połączeniach materiałów różnoimiennych (np.: profil / podłoże), gdzie występują duże naprężenia. Przykładem takiej taśmy może być, taśma uszczelniająca Clever firmy Renoplast, prezentowana na poniższej wizualizacji.

Taśma uszczelniająca Clever
Fot. Taśma uszczelniająca Clever

Płytki

Do prawidłowej renowacji balkonu, płytki należy dobierać w wymiarach nie większych niż 30 cm x 30 cm w kolorach jasnych i nasiąkliwości mniejszej od 3%. Powinniśmy zadbać też o to, aby płytki były mrozoodporne i o niskiej ścieralności. Warto pomyśleć też o wyborze płytek antypoślizgowych.

Naprawa balkonu krok po kroku

Odpowiednie wyremontowanie balkonu tak, aby mógł on wytrzymać w każdych warunkach jest trudnym zadaniem. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest pominięcie któregoś z kroków montażowych. Należy pamiętać, że jedynym rozwiązaniem jest stosowanie się do wskazówek producenta w kwestii wyboru materiałów i wykonania, dlatego w tej sekcji rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z renowacją balkonu.

Przygotowanie podłoża

Remont balkonurozpoczynamy od przygotowania podłoża. Przed rozpoczęciem remontu usuwamy starą posadzkę i wszystkie luźne fragmenty podłoża. Następnie wykonujemy wylewkę cementową ze spadkiem w kierunku okapu, który umożliwi spływanie wody opadowej poza konstrukcję tarasu. Spadek balkonu powinien wynosić 1-2%, czyli 1-2 cm na metrze długości.

Montaż profili okapowych

Renowacja balkonu nie może odbyć się bez montażu profili okapowych. Aby prawidłowo zamontować profile, wzdłuż krawędzi balkonu lub tarasu w podkładzie powinno zostać wykonane zagłębienie o szerokości około 80 mm i głębokości 3-4 mm. Można je wykonać poprzez zatopienie w świeżej zaprawie cementowej szablonów montażowych z zatarciem zaprawy do górnej powierzchni szablonu. Po związaniu zaprawy usuwamy szablon, uzyskując uskok o właściwych wymiarach.

Usunięcie szablonu montażowego
Fot. Usunięcie szablonu montażowego

Na tak przygotowanym podkładzie układamy narożniki, celem wyznaczenia miejsc mechanicznego mocowania. W miejscach tych wiercimy otwory, osadzamy koszulki kołków i ponownie układamy narożniki.

Wyznaczenie miejsc mechanicznego mocowania profili okapowych
Fot. Wyznaczenie miejsc mechanicznego mocowania profili okapowych

Następną czynnością w trakcie naprawy balkonu, jest wymierzenie odcinków prostych. Wymierzając odcinki proste należy pozostawić na łączeniach profili przerwy dylatacyjne o szerokości około 2 mm. Profile przycinamy piłą do metalu lub właściwą do cięcia malowanych profili piłą mechaniczną.

Przerwa dylatacyjna o szerokości około 2 mm
Fot. Przerwa dylatacyjna o szerokości około 2 mm

Montaż okapników rozpoczynamy od ułożenia narożników na cienkiej warstwie zaprawy uszczelniającej z częściowym wkręceniem wkrętów. Podobnie postępujemy przy osadzaniu profili prostych. Po wstępnym związaniu zaprawy uszczelniającej dokręcamy wkręty.

Ułożenie okapników na cienkiej warstwie zaprawy klejowej
Fot. Ułożenie okapników na cienkiej warstwie zaprawy uszczelniającej

W miejscach połączeń profili prostych i narożników mocujemy łączniki. Powstałą szczelinę dylatacyjną na całej długości wypełniamy elastyczną masą uszczelniającą, właściwą do zewnętrznych zastosowań.

Montaż łączników
Fot. Montaż łączników

Uszczelnienie

Kolejnym etapem w trakcie naprawy balkonu jest wzmocnienie krawędzi styku profilu z podkładem, na szerokości profilu i częściowo podkładu układamy warstwę zaprawy uszczelniającej i wtapiamy w taśmę wzmacniającą, dbając, aby pod taśmą nie pozostały pęcherze powietrza. Wzdłuż połączenia płyty balkonu ze ścianą budynku wklejamy na zaprawie uszczelniającej taśmę wzmacniającą, a wszystkie miejsca narożne wzmacniamy narożnikami. Do uszczelnienia strefy progowej drzwi balkonowych stosujemy taśmę wzmacniającą z paskiem butylu, za którego pośrednictwem łączymy taśmę z progiem drzwi, a pozostałą część wklejamy na zaprawie uszczelniającej.

Montaż taśmy wzmacniającej
Fot. Montaż taśmy wzmacniającej

Zabezpieczenie okapników

Podczas remontu balkonu, przed przystąpieniem do wykonywania warstw zaprawy uszczelniającej na całej powierzchni podkładu zalecamy zabezpieczenie zewnętrznej powierzchni okapników przy użyciu taśmy malarskiej. Dzięki temu na powierzchni profili nie pozostaną trudne do usunięcia ślady z zaprawy. Warstwę zaprawy uszczelniającej wykonujemy zgodnie z kartami technicznymi i wytycznymi producentów. Przed przystąpieniem do układania płytek ceramicznych również zalecamy zabezpieczyć powierzchnię profili przed zabrudzeniem ich zaprawą klejową.

Zabezpieczenie okapników
Fot. Zabezpieczenie okapników taśmą malarską

Ułożenie posadzki

Remontując balkon posadzkę układamy używając do tego celu zaprawy klejowej, właściwej do zastosowania na zewnątrz. Układanie płytek rozpoczynamy od linii profili okapowych. Zaprawę tworzącą czoło posadzki wygładzamy, używając szpachelki do fugowania. Minimalna szerokość spoin powinna wynosić 6 mm, a materiał wypełniający spoiny odpowiedni do zastosowania na tarasach i balkonach. Przerwy dylatacyjne posadzki wypełniamy właściwym do zastosowań zewnętrznych uszczelnieniem elastycznym.

Układanie płytek na balkonie
Fot. Układanie płytek w trakcie prac renowacyjnych balkonu

Naprawiony balkon — Czas podsumować efekt naszych prac

Zastosowanie profesjonalnych profili okapowych, dobór odpowiednich materiałów oraz właściwe wykonanie pozwoli na wieloletnie użytkowanie tarasów i balkonów, i sprawi, że ten element domu stanie się jego ozdobą. Aby lepiej zapoznać się krok po kroku z remontem balkonu i montażem poszczególnych elementów, polecamy obejrzenie filmu instruktażowego wykonanego przez Mario Budowlańca.

Film Instruktażowy

Zostaw Komentarz