Izolacja balkonu krok po kroku

Balkon jest elementem budynku, który jest często narażony na destrukcyjny wpływ zróżnicowanych warunków atmosferycznych i kontakt z wodą. Dlatego tak ważny jest wybór dobrej jakości materiałów i prawidłowe wykonanie uszczelnienia, które zapewni trwałość i wieloletnie użytkowanie balkonu. Czego należy użyć do wykonania hydroizolacji? Jak wykonać montaż krok po kroku? Wszystko, co najważniejsze przedstawiamy w poniższym artykule.

Nieprawidłowa hydroizolacja balkonu — częste problemy

Bardzo często się zdarza, że remontując balkon, zapominamy o jego prawidłowym uszczelnieniu, co skutkuje jego destrukcją w bardzo niedługim czasie wraz z pojawieniem się problemów takich jak:

Przecieki przez płytę konstrukcyjną

Przeciekający balkon to duży problem, zwłaszcza jeśli znajdują się pomieszczenia. Główną przyczyną przecieków na balkonie jest wykonanie warstwy uszczelniającej przy użyciu nieelastycznej zaprawy, która ulega pękaniu pod wpływem zmiennych temperatur występujących na tarasie.

Pęknięcia posadzki i odpadanie płytek

Najczęstszym powodem odpadania i niszczenia płytek jest występowanie dużych różnic pomiędzy temperaturą posadzki a temperaturą wewnątrz budynku. Powoduje to, że na tarasie występują duże naprężenia termiczne, które mają destrukcyjny wpływ na posadzkę.

Zalewanie ścian pod balkonem

Może być spowodowany brakiem warstwy izolacyjnej lub jej nieszczelnością. Zawilgocenie ścian lub stropu może skutkować rozwojem grzybów, lub pleśni wewnątrz budynku.

Korozja obróbki blacharskiej

Dobór okapników to ważny krok w wykończeniu tarasu, ponieważ zapewnia on właściwe odprowadzanie wody z balkonu i zabezpiecza brzegi posadzki przed uszkodzeniem. Jednak wybór złej jakości profili w kontakcie z wodą będzie skutkował szybkim pojawieniem się korozji.

Czym uszczelnić balkon? – wybieramy materiały

Prawidłowe uszczelnienie balkonu wymaga użycia wysokiej klasy produktów, które gwarantują wytrzymałość, odporność na korozję i wpływ czynników atmosferycznych oraz pełną szczelność balkonu. Zaliczamy do nich:

Profile okapowe

Jest to element, którego funkcja polega na odprowadzaniu wody poza konstrukcję tarasu oraz zabezpieczaniu jego krawędzi przed uszkodzeniami. Strefa okapowa to część tarasu, najbardziej narażona na zniszczenie, spowodowane oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Profile powinny być wykonane z materiału odpornego na korozję.  Firma Renoplast zaprojektowała system, w skład którego wchodzą profile proste, narożniki, łączniki i odbojniki. Wykonanie z aluminium pokrytego powłokami poliestrowymi zapewnia ochronę antykorozyjną, a dzięki temu, że system jest kompletny, połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami są całkowicie szczelne.

Taśmy wzmacniające

Taśma uszczelniająca służy jako uzupełnienie systemu wzmocnienia i uszczelnienia przeciwwilgociowego posadzek. Wzmacnia miejsca newralgiczne, na połączeniach materiałów różnoimiennych (np.: profil / podłoże), gdzie występują duże naprężenia. Dobrym przykładem taśmy uszczelniającej jest taśma Clever od Renoplast. Taśma Clever służy do uszczelnienia połączenia profilu okapowego z zaprawą hydroizolacyjną. Jej innowacyjna budowa pozwala na pewne, mechaniczne połączenie przy użyciu specjalnego rantu oraz zagłębienia w profilach Renoplast W35, K35 oraz K102.

Zaprawa uszczelniająca

Wykonanie warstwy uszczelniającej jest podstawą jeśli zależy nam na trwałym, odpornym na przeciekanie tarasie. Powinna stanowić ona nieprzepuszczalną barierę, która będzie chroniła warstwy podposadzkowe przed wnikaniem wody opadowej. Wybór zapraw uszczelniających czołowych producentów jest w tej sytuacji zalecany, bo mamy wtedy gwarancję szczelności. Zaprawa uszczelniająca na balkon powinna charakteryzować się dużą elastycznością bez względu na temperaturę. Ta cecha wyeliminuje ryzyko uszkodzeń spowodowanych naprężeniami termicznymi na balkonie. Zaleca się użycie produktów, takich jak:

  • Hydroizolacja dwuskładnikowa Wooder Duo
  • Sopro DSF423
  • Mapelastic – Mapei

Narożniki uszczelniające. 

Narożnik uszczelniający służy jako uzupełnienie systemu wzmocnienia i uszczelnienia przeciwwilgociowego posadzek. Wzmacnia i uszczelnia miejsca newralgiczne, jakimi są narożniki, niemożliwe do wyprofilowania przy pomocy maty uszczelniającej.

Klej podpłytkowy

Do ułożenia płytek ceramicznych na balkonie powinniśmy wybrać zaprawę klejową z symbolem S1 lub S2. To oznaczenie opisuje stopień odkształcalności kleju. Klasa S1 oznacza, że klej jest odkształcalny, a jego ugięcie wynosi 2,5-5 mm. Klej S2 to klej o wysokiej odkształcalności i ugięciu powyżej 5 mm.

Fuga

Jeśli chodzi o fugi, to także należy zadbać o to, by były one elastyczne. Trzeba pamiętać, że sztywne połączenie posadzki w połączeniu z rocznym zróżnicowaniem temperatury wynoszącym nawet 50°C, może powodować pęknięcia i odpadanie płytek.

Sznur dylatacyjny

Sznur dylatacyjny wykonany z polietylenu służy do wypełnienia i uszczelnienia przestrzeni w przerwach dylatacyjnych oraz w miejscach łączenia profili okapowych z posadzką.

Uszczelnienie elastyczne — silikon

Dla zapewnienia szczelności pomiędzy płytkami powinniśmy użyć uszczelnienia elastycznego na fudze. Do tego celu trzeba wybrać silikon właściwy do zewnętrznych zastosowań.

Uszczelnienie balkonu — krok po kroku

Wybór dobrej jakości produktów to połowa sukcesu. Kolejny krok to właściwe wykonanie. Jednak jak należy to zrobić poprawnie? Poniżej przedstawiamy montaż krok po kroku.

Przygotowanie podłoża

Należy usunąć pozostałości po starej posadzce oraz wyrównać podłoże, a następnie wykonać wylewkę cementową ze spadkiem 1-2%, który umożliwi szybkie i sprawne spływanie wody opadowej poza konstrukcję tarasu.

Przygotowanie spadku pod miejsca mocowania profili okapowych

Należy także wykonać obniżenie o grubości 3 mm w miejscu mocowania profili. Do tego celu można wykorzystać specjalny szablon montażowy.

Położenie zaprawy uszczelniającej pod miejsca mocowania profili okapowych

Pierwszym krokiem w wykonaniu uszczelnienia balkonu jest uszczelnienie krawędzi balkonu zaprawą hydroizolacyjną, aby profil okapowy był szczelnie połączony i zabezpieczony z podłożem.

Położenie zaprawy uszczelniającej
Fot. Położenie zaprawy uszczelniającej w miejscach montowania profili okapowych

Montaż profili okapowych 

Pierwszym krokiem podczas prac związanych z wykonaniem uszczelnienia balkonu jest zamontowanie profili okapowych oraz narożników, należy pamiętać o pozostawieniu dwumilimetrowej przerwy między profilami oraz pomiędzy profilem a narożnikiem. Powstałe w ten sposób zagłębienie dylatacyjne wypełniamy elastyczną masą uszczelniającą, właściwą do zewnętrznych zastosowań. Następnie mocujemy łączniki.

2 mm przerwa dylatacyjna
Fot. 2 mm przerwa między profilami.

Osadzenie taśmy wzmacniającej Clever w profilach okapowych

W szczelinę w profilu okapowym wsuwamy taśmę Clever, która w połączeniu z zaprawą uszczelniającą będzie stanowiła warstwę hydroizolacyjną balkonu.

Wzmocnienie krawędzi styku profilu z podkładem

Na szerokości profilu i częściowo podkładu układamy warstwę z zaprawy uszczelniającej i wtapiamy taśmę wzmacniającą, dbając, aby pod taśmą nie pozostały pęcherze powietrza.

Wklejenie taśmy
Fot. Wtapianie Taśmy Clever

Uszczelnienie miejsc narożnych balkonu

Wzdłuż połączenia płyty balkonu ze ścianą budynku wklejamy na zaprawie uszczelniającej taśmę wzmacniającą, a wszystkie miejsca narożne wzmacniamy narożnikami. Do uszczelnienia strefy progowej drzwi balkonowych stosujemy taśmę wzmacniającą z paskiem butylu, za którego pośrednictwem łączymy taśmę z progiem drzwi, a pozostałą część wklejamy na zaprawie uszczelniającej. Po takim przygotowaniu posadzki przystępujemy do ułożenia płytek ceramicznych.

Uszczelnienie narożnika zewnętrznego balkonu
Fot. Uszczelnienie narożnika zewnętrznego balkonu

Położenie zaprawy uszczelniającej na powierzchni balkonu

Kolejny krok to wykonanie warstwy hydroizolacyjnej z zaprawy uszczelniającej, którą należy przygotować stosując się do zaleceń producenta.

Położenie zaprawy uszczelniającej
Fot. Położenie zaprawy uszczelniającej

Położenie płytek na kleju

Jeśli odpowiednio wykonaliśmy hydroizolację, możemy zabrać się do układania płytek na kleju. Pamiętajmy, że przerwa pomiędzy płytkami powinna mieć minimum 5 mm.

Nakładanie kleju
Fot. Nakładanie kleju
Układanie płytek
Fot. Układanie płytek

Fugowanie

Następny etap to kładzenie fug w spoinach między płytkami.

Fugowanie
Fot. Fugowanie

Montaż sznura dylatacyjnego

Szczeliny dylatacyjne pomiędzy posadzką a profilem należy wypełnić sznurem dylatacyjnym, który dodatkowo zapobiega wypełnieniu otworów drenażowych zaprawą.

Montaż sznura dylatacyjnego
Fot. Montaż Sznura Dylatacyjnego
Montaż sznura dylatacyjnego dwa

Uszczelnienie silikonem

Uszczelnienie Silikonem
Fot. Implementacja silikonu
Wygładzenie silikonu
Fot. Wygładzenie silikonu

Prawidłowo uszczelniony balkon – czas podsumować efekt naszych prac

Zastosowanie produktów firmy Renoplast, wykonanie uszczelnienia balkonu według wskazówek z artykułu, pozwoli cieszyć się solidnym i nowocześnie wykonanym balkonem przez długi czas.

Zostaw Komentarz